czasomierze

Nad czas stracony nic bardziej nie boli.

Podróż w Czasie

Samoa wyspyNiezależne Państwo Samoa, dawniej Samoa Zachodnie, leży w południowej części Oceanu Spokojnego, w centralnej Oceanii, blisko Fiji. To małe państwo wyspiarskie, do którego należy 9 wysp, z czego tylko 4 są zamieszkane. Ze względu na bliskość Australii i Nowej Zelandii jego gospodarka ciąży do tych państw. Jednak wymianę handlową bardzo utrudniało Samoańczykom położenie geograficzne. Australia i Nowa Zelandia leżą na wschodniej półkuli, czyli należą do wschodniej strefy czasowej, natomiast Samoa leży na zachodniej półkuli, czyli w zachodniej strefie czasowej. Gdy na Samoa był piątek i wszystkie firmy pracowały, lub też mogły pracować pełną parą, to w Australii była już sobota i australijskie firmy były zamknięte z powodu weekendu. Natomiast gdy Samoańczycy cieszyli się niedzielnym odpoczynkiem, to w Australii był już poniedziałek i firmy pracowały, gdyż dla nich był to już normalny dzień pracy. W ten to sposób Samoa traciło sporo pieniędzy i dwa dni robocze w tygodniu w stosunku do swoich głównych partnerów handlowych, czyli Australii i Nowej Zelandii.

Ponieważ na razie nie ma takiej siły aby mogła zmienić położenie geograficzne całego archipelagu wysp, Samoańczycy zdecydowali się na skok w czasie, a dokładniej na zmianę strefy czasowej. Uchwałą parlamentu zdecydowano że o północy 29 grudnia 2011 roku kraj zmieni strefę czasową. Taki skok w czasie spowodował wykreślenie z kalendarza jednego dnia, gdyż po 29 grudnia na Samoa nastąpił 31 grudnia. Dotychczas na Samoa były ostatnie w roku zachodu słońca, a teraz są pierwsze wschody słońca, czyli Samoa jako pierwsze państwo na kuli ziemskiej wita każdy Nowy Rok.

Samoa

Ten skok w czasie odbył się bez udziału nowoczesnej technologii, zakrzywiania przestrzeni czy dużych nakładów finansowych, ale odbył się w celu uzyskania większych pieniędzy dla gospodarki Samoa. To wyspiarskie państewko już w 2009 roku zadziwiło świat, mianowicie 7 września 2009 roku na Samoa nastąpiła zmiana kierunku ruchu drogowego z prawostronnego na lewostronny. Powodem zmiany było wprowadzenie takiego samego kierunku ruchu jak w innych krajach Oceanii, czyli również dla pieniędzy, gdyż na Samoa sprowadza się coraz więcej samochodów z Australii.

Samoa plaża

Reklamy

4 lutego 2012 - Posted by | zarządzanie czasem | , , , , , , ,

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: