czasomierze

Nad czas stracony nic bardziej nie boli.

Mówiące zegarki

Czy ślepota i niedowidzenie to samo ?

Otóż, mino, iż pojęcia te są bardzo często mylone, lub używane zamiennie, w rzeczywistości nie są tożsame.

Niedowidzenie w sensie medycznym jest to obniżenie ostrości wzroku, czyli zdolności dobrego widzenia, które nie może zostać skorygowane przez użycie okularów lub soczewek kontaktowych. Oznacza to że nasze oko jest prawidłowo zbudowane, a mimo to, bez organicznej przyczyny źle widzimy. Powodem niedowidzenia najczęściej jest – zez, zaćma, blizny rogówki, opadnięcie powieki  czy wady wrodzone siatkówki.

Ślepota to całkowite lub znaczne zaburzenie widzenia. Ślepota może być spowodowana wadami oka lub chorobami i uszkodzeniami natury neurologicznej lub mechanicznej. Zaburzenie to może mieć charakter nabyty (np. w wyniku uszkodzenia oczu) lub wrodzony (jako niedorozwój oka). Ludzi ze ślepotą wrodzoną nazywa się niewidomymi, zaś z nabytą ociemniałymi.
Definicja ślepoty opracowana przez PZN:

  • do niewidomych zaliczamy dzieci i dorosłych, którzy nie widzą od urodzenia, albo od wczesnego dzieciństwa tak, że nie pamiętają żadnych wrażeń wzrokowych.
  • do ociemniałych zalicza się wszystkich, którzy widzieli, lecz potem utracili wzrok.

Z racji na znaczne kalectwo ludzie tacy mają poważne problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. W Polsce największą organizacją  zrzeszającą osoby niewidome oraz słabowidzące i działającą na ich rzecz, jest Polski Związek Niewidomych. PZN posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Organizacja ta  pomaga osobom tracącym wzrok i ich bliskim w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Uczy jak być samodzielnym w domu, w podróży, w pracy, i jak aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń elektronicznych ułatwiających życie osobom niewidomym i niedowidzącym, są nimi ‚mówiące’ termometry, glukometry, proste czytniki etykiet, a także rozbudowane czytniki książek. Jednym z przydatnych i tanich, urządzeń technicznych pomagających niewidomym i niedowidzącym w codziennym życiu może okazać się ‚mówiący zegarek’. Zegarek taki oprócz tradycyjnej tarczy zegarka lub wyświetlacza ciekłokrystalicznego, posiada funkcję głosowego powiadamiania o aktualnej godzinie, porze dnia, a także funkcję alarmu z głosowym odczytanie aktualnej godziny. Oczywiście nauka obsługi takiego zegarka raczej musi odbyć się z osobą widzącą, ale niektóre modele zegarków mają również funkcję głosowej instrukcji.

mówiący zegarekmówiący zegarekmówiący zegarekmówiący zegarekmówiący zegarekmówiący zegarek

Reklamy

10 października 2011 - Posted by | ogólne dywagacje na temat zegarków | , , , , , , , ,

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: