czasomierze

Nad czas stracony nic bardziej nie boli.

Kalendarz gregoriański

Kalendarz towarzyszy nam każdego dnia, nawet nie zauważamy że się nim posługujemy. Dni mijają, nasze urządzenia elektroniczne (komputery, laptopy, telefony) i zegarki tylko nas informują jaki dzisiaj mamy dzień jakiego miesiąca, nie zastanawiamy się zbytnio czy rok jest zwykły czy przestępny, nie wnikamy z czym to jest związane i z czego wynika, a wynika to ze stosowania przez nas kalendarza słonecznego ujętego w ramy kalendarza gregoriańskiego. W formie papierowej spotykamy kalendarze w biurach, w formie kalendarzy biurkowych, naściennych, podkładów biurkowych (tzw. biuwarów), a w naszych domach najpopularniejsze bywają kalendarze naścienne, często zawierające jakieś dodatkowe informacje np. przepisy kulinarne. Tak więc codziennie odmierzamy upływający czas używając kalendarza.

Kalendarz gregoriański – to kalendarz słoneczny, zreformowany kalendarz juliański autorstwa Luigiego Lilio na zlecenie Grzegorza XIII. Jest to w zasadzie kalendarz juliański, do którego wprowadzono niewielką poprawkę mającą na celu zniwelowanie opóźnienia w stosunku do roku zwrotnikowego, narosłego od roku 46 p.n.e., oraz zapobieżenie jego powstawaniu na przyszłość. Kalendarz juliański spóźniał się o 1 dzień na 128 lat, natomiast opóźnienie kalendarza gregoriańskiego wynosi 1 dzień na ok. 3000 lat. Różnice pomiędzy kalendarzami juliańskim a gregoriańskim sprowadzają się do dwóch kwestii:

  • skorygowanie opóźnienia występującego w kalendarzu juliańskim – uzyskano to poprzez ominięcia 10 dat dziennych, od 5 do 14 października 1582 roku
  • wprowadzeniu zasady, że lata o numerach podzielnych przez 100, ale nie przez 400, nie będą przestępne, przy zachowaniu przestępności pozostałych lat o numerach podzielnych przez 4. Poprawka ta znalazła dotychczas zastosowanie trzykrotnie: lata 1700, 1800 i 1900 były w kalendarzu gregoriańskim latami zwyczajnymi (podczas gdy np. 1600 i 2000 pozostały przestępne).

Odpowiednia bulla  została wydana przez papieża Grzegorza XIII (łac. Gregorius XIII – stąd nazwa kalendarza) w 1582, jednak poszczególne kraje przyjęły nowy kalendarz w różnych latach (niektóre dopiero w XX wieku), a niektóre Kościoły wciąż jeszcze posługują się kalendarzem juliańskim.

Kalendarz gregoriański został wprowadzony natychmiast (15 października 1582 roku) jedynie w Hiszpanii, Portugalii, Polsce, i prawie całych Włoszech. W niedługim czasie poszło za tym przykładem wiele innych krajów katolickich. Niektóre kraje protestanckie adaptowały kalendarz jedynie po części, a niektóre dopiero w późniejszym czasie (np. w Wielkiej Brytanii w 1752 roku). Ostatnimi krajami europejskimi, które wprowadziły kalendarz gregoriański, były ogólnie te, w których większość ludności wiązała się z Kościołami prawosławnymi.

Ostatnim europejskim krajem, który przeszedł z kalendarza juliańskiego na gregoriański, była Grecja w 1923 roku. Ostatnim zaś w świecie krajem, który wprowadził kalendarz gregoriański, była Turcja w 1927 roku, która do tego czasu używała kalendarza muzułmańskiego (kalendarz księżycowy).

Kalendarz gregoriański jest oficjalnie używany na nieomal całym świecie,  zapewnia to sprawne funkcjonowanie systemów informatycznych na świecie, umożliwia jednakowe datowanie wydarzeń, synchronizację komunikacji i wile innych istotnych działań w obecnym, zglobalizowanym świecie. Jedynie Arabia Saudyjska do celów oficjalnych używa kalendarza muzułmańskiego.

biuwarkalendarze książkowekalendarze naścienneterminarzekalendarze planszowe

( Stwórz własny, niepowtarzalny kalendarz )

Reklamy

20 lutego 2011 - Posted by | dywagacje na temat czasu i przemijania, zarządzanie czasem | , , , , , ,

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: