czasomierze

Nad czas stracony nic bardziej nie boli.

Zaplanuj swój czas

Planowanie zawsze dotyczy przyszłości, możemy więc zaplanować działania na najbliższy dzień, tydzień, miesiąc lub rok, czyli inaczej ujmując przygotowujemy plany krótko, średnio i długoterminowe. Dobrze zrobiony plan oznacza większą swobodę w stosunku do czekających nas zadań, uświadomienie sobie sposobu osiągnięcia celu, minimalizację wystąpienia utrudnień w realizacji celu, a także zysk na czasie. Dobry plan musi zagwarantować nam czas na analizę dokonań, jak i na dalsze planowanie. Przez zwiększanie czasu na planowanie można zredukować czas niezbędny na wykonywanie zadań i globalnie zyskać czas. Jednak należy pamiętać że w pewnym momencie proces planowania osiąga punkt optymalny, od którego czas poświęcony na planowanie przestaje być efektywny, czyli nie należy robić zbyt drobiazgowych planów.

Należy zaplanować tylko określoną część czasu przeznaczonego na realizację zadania, czyli czasu niezbędnego do osiągnięcia celu. Zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidzianego, coś czego nie jesteśmy w stanie zaplanować, ponadto mogą się zdarzyć odstępstwa od planu spowodowane złym oszacowaniem czasu koniecznego na wykonanie jakiegoś zadania, czy też zrobimy coś spontanicznie, pod wpływem chwili, dlatego w naszym planie, powinniśmy zarezerwować około 30 do 40 procent czasu na takie właśnie odstępstwa.

W naszym palnie powinien znaleźć się wykaz czynności do wykonania w ciągu planowanego czasu, a także ostateczne terminy załatwiania poszczególnych spraw. W ten sposób można uniknąć opóźnień wynikających z niezdecydowania i przesuwania czynności na inny termin., a niewykonane zadania można ująć w planie na nowy okres. Ponadto należy dokładnie wiedzieć co i według jakiej hierarchii ważności należy wykonać.

Gdy mamy do czynienia z planowaniem średnio i długookresowym, czyli planowaniem okresu ponad 6 miesięcy, dobrze jest główny, strategiczny cel, podzielić na cele cząstkowe. Ułatwi to planowanie, jak i analizę dokonań, a co za tym idzie osiągnięcie celu strategicznego.

Samo planowanie, jak i analizę wykonania należy dokumentować (zeszyt, kalendarz, komputer). Taka dokumentacja zapewni nam :

  • stałą orientację w realizacji zadania
  • orientację w użytkowaniu zasobów czasu
  • doświadczenie konieczne do oceny potrzebnego czasu w przyszłości
  • punkt wyjścia do polepszenia osobistej metodyki pracy i rozkładu czasu
  • uwidocznienie wszystkich nie załatwionych zadań, dzięki temu mogą one zostać uwzględnione w procesie dalszego planowania.

Cytat –Ziglar Zig„Jesteś urodzony, by zwyciężać, jednakże, aby być zwycięzcą musisz zaplanować zwycięstwo, przygotować się do zwycięstwa i oczekiwać zwycięstwa.”

Przydatna literatura Prawa sukcesu

Reklamy

8 lutego 2011 - Posted by | dywagacje na temat czasu i przemijania, zarządzanie czasem | , , , , , , , ,

1 komentarz »

  1. […] Przeczytaj także poprzedni wpis Zaplanuj swój czas […]

    Pingback - autor: Jak działać w zgodzie ze swoim zegarem biologicznym « czasomierze | 14 lutego 2011 | Odpowiedz


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: