czasomierze

Nad czas stracony nic bardziej nie boli.

Kalendarz to najtańszy czasomierz w zasięgu twojej ręki

piękne kobiety

lubię kalendarze bo lubię piękne kobiety

Kalendarz – umowna, przyjęta w danej społeczności bądź kulturze rachuba czasu. Dzieli ona czas na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Nazwa pochodzi od łacińskiego callendarium.

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym kalendarzem na świecie jest kalendarz gregoriański – wprowadzony 15 października 1582 roku przez Papieża Grzegorza XIII i oparty na długości roku zwrotnikowego.

Powszechnie sądzi się, że w dawnych czasach człowiek – podobnie jak rośliny i zwierzęta – żył według Słońca, podporządkowując się następstwu dnia i nocy oraz porom roku. Rytm dnia i nocy, przemienność pór roku wynikają z ruchów ciał niebieskich regulowała życiową aktywność człowieka wyznaczając godziny jego pracy i odpoczynku. Obecnie pieniądze wyznaczają nasz cykl pracy i odpoczynku, ale pieniądze nie służą do pomiaru czasu, więc o nich nie będzie tu mowy. To zjawiska astronomiczne regulują życie na Ziemi. One to dają nam możność wykonywania pomiarów czasu.

Chcąc zmierzyć jak długo trwa jakiś proces, trzeba go porównać z innym procesem, który uznajemy za wzorcowy. Proces wzorcowy powinien być procesem powtarzalnym i powinien być dostępnym dla wszystkich.

piękne kobiety i szybkie samochody

lubię kalendarze bo lubię piękne kobiety i szybkie samochody

Dokładny pomiar czasu należy do najtrudniejszych zagadnień praktycznych i naukowych. Potrzeba pomiaru czasu pojawiała się gdy człowiek zaczął uprawiać rolę, hodować bydło itp., a było to kilkanaście tysięcy lat temu. Już 5000 lat temu Egipcjanie podzielili kalendarz na 365 dni, gdyż zaobserwowali, że co 365 dni gwiazda zwana Syriuszem, ukazuje się na niebie tuż przed wschodem słońca. Mniej więcej w tym samym czasie następował wylew Nilu, a po opadnięciu jego wód Egipcjanie przystępowali do uprawy roli, orki i siewu zbóż. Większość ludów posługiwała się księżycową miarą czasu, gdyż zjawisko faz księżyca jest łatwiejsze do zaobserwowania. Miesiąc był wyznaczany jako okres pomiędzy dwiema jednakowymi fazami księżyca. W tym ujęciu rok składał się z 12 miesięcy księżycowych – okres czasu prawie równy okresowi obiegu Słońca po ekliptyce.

1 rok = 4 kwartały = 12 miesięcy = 52 tygodnie = 365 dni (rok przestępny = 366 dni) = 8760 (8784) godzin = 525600 (527040) minuty = 31536000 (31622400) sekund

„Mówi się, że potrzeba tylko jednej minuty, żeby kogoś zauważyć,

jednej godziny, żeby go ocenić

i jednego dnia, żeby polubić,

ale całego życia, by go później zapomnieć”

Piękne kalendarze dla Twojej firmy można zamówić na stronie kalendarze4u.pl

Reklamy

14 października 2010 - Posted by | dywagacje na temat czasu i przemijania | , , , , , , , , ,

1 komentarz »

  1. […] Kalendarz towarzyszy nam każdego dnia, nawet nie zauważamy że się nim posługujemy. Dni mijają, nasze urządzenia elektroniczne (komputery, laptopy, telefony) i zegarki tylko nas informują jaki dzisiaj mamy dzień jakiego miesiąca, nie zastanawiamy się zbytnio czy rok jest zwykły czy przestępny, nie wnikamy z czym to jest związane i z czego wynika, a wynika to ze stosowania przez nas kalendarza słonecznego ujętego w ramy kalendarza gregoriańskiego. W formie papierowej spotykamy kalendarze w biurach, w formie kalendarzy biurkowych, naściennych, podkładów biurkowych (tzw. biuwarów), a w naszych domach najpopularniejsze bywają kalendarze naścienne, często zawierające jakieś dodatkowe informacje np. przepisy kulinarne. Tak więc codziennie odmierzamy upływający czas używając kalendarza. […]

    Pingback - autor: Kalendarz gregoriański « czasomierze | 20 lutego 2011 | Odpowiedz


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s