czasomierze

Nad czas stracony nic bardziej nie boli.

Czas letni

W całej Unii Europejskiej (dyrektywa UE 2000/84/EC) w ostatnią niedzielę marca, a dokładniej w nocy z soboty na niedzielę, o godzinie 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej jest to 22:00 / 00:00 / 01:00 / 02:00 / 03:00 czasu lokalnego) zegary przestawia się godzinę do przodu, śpimy o jedną godzinę krócej i zaczynamy czas letni. Natomiast w ostatnią niedzielę października, również w nocy z soboty na niedzielę, o godzinie 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej jest to 23:00 / 01:00 / 02:00 / 03:00 / 04:00 czasu lokalnego), przestawiamy zegary o godzinę do tyłu i śpimy dłużej odsypiając godzinę zabraną nam w marcu.

W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009-2011. Poprzednie rozporządzenie regulowało kwestie czasu letniego w latach 2004-2008. Zgodnie z rozporządzeniem zmiana czasu polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2 :00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Na zakończenie obowiązywania czasu letniego, czyli powrót do tak zwanego czasu zimowego, dokonujemy zmiany wskazań zegarów o jedną godzinę do tyłu, czyli o godzinie 3:00 zmieniamy wskazanie na 2:00.

W Wielkiej Brytanii dokonujemy takich samych czynności przestawienia zegarków, tyle że w związku z innym czasem lokalnym dokonujemy to o innych godzinach. W ostatnią niedzielę marca zaczynając czas letni, przestawiamy zegarki o jedną godzinę do przodu z godziny 1:00 na 2:00, kończymy czas letni w ostatnią niedzielę października, przestawiając wskazania zegarów z godziny 2:00 na godzinę 1:00, biada tym którzy wtedy pracują na nocną zmianę.

Zmiana czasu Rok 2010 Rok 2011 Rok 2012
Na letni 28 marzec 27 marzec 25 marzec
Na zimowy 31 październik 30 październik 28 październik

Teoretyczną zaletą przejścia na czas letni są oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, zwiększone bezpieczeństwo na drodze. O ile nie udowodniono związku między zmianą czasu a zużyciem energii elektrycznej, o tyle poruszanie się samochodem jest bezpieczniejsze, gdy jest jasno. Niestety chyba nikt nie oszacował kosztów jakie ponoszą przewoźnicy w związku ze zmianą czasu. Pociągi czy autobusy które są w trasie w nocy, w trakcie której następuje zmiana czasu na letni są opóźnione, natomiast przy zmianie z czasu letniego na zimowy muszą stanąć na godzinę, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Ponadto dla wielu ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest uciążliwa i potrzebują oni nawet kilku dni aby dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków , a więc w tym okresie mogą pracować mniej wydajnie. Tak więc trudno jest oszacować ewentualne korzyści lub straty związane z dwukrotną w ciągu roku zmianą czasu.

Pozostaje nam świadomość że już w październiku możemy pospać o jedną godzinę dłużej. Oby do zimy.

„Czas jest zawsze aktualny. ” [ Sławomir Mrożek ]

Reklamy

24 sierpnia 2010 - Posted by | dywagacje na temat czasu i przemijania | , , , ,

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s