czasomierze

Nad czas stracony nic bardziej nie boli.

150 lat minęło

Timex Corporation – to najbardziej znana amerykańska firma produkująca czasomierze.

Firma została założona w 1854 roku jako Waterbury Clock w Naugatuck Valley w Connecticut, znanej w XIX wieku jako „Szwajcaria Ameryki”. Firma rozpoczęła działalność produkując niedrogie i niezawodne czasomierze na których zakup mogła pozwolić sobie klasa robotnicza Ameryki. Były to duże, stojące i wiszące zegary mechaniczne udanie naśladujące, znacznie droższe wyroby importowane z Europy.

zegarek Yankee

Siostrzana firma Waterbury Watch w roku 1880 wyprodukowała pierwszy tani mechaniczny zegarek kieszonkowy. Z wielkim powodzeniem był on sprzedawany w Ameryce Północnej i Europie. Zegarki te, jako wytworne prezenty dotarły również do Afryki i Azji. Pierwszym marketingowym hitem firmy był kieszonkowy zegarek „Yankee”. Kosztował tylko 1 dolara i nosili go prawie wszyscy amerykanie, od pisarza do górnika, od farmera do urzędnika. Na początku XX wieku sprzedano 40 milionów zegarków „Yankee”.  Podczas I wojny światowej firma rozpoczęła produkcję zegarków na rękę, które wkrótce stały się bardzo popularne.

W 1933 roku firma podpisała umowę licencyjną z wytwórnią Walta Disneya umożliwiającą wykorzystanie wizerunku Myszki Miki (Mickey Mouse) na zegarach i zegarkach produkowanych przez Waterbury Clock. Pomimo Wielkiego Kryzysu, w ciągu kilku lat sprzedano ponad 2 miliony zegarków z wizerunkiem Myszki Miki.

Zegarek z Myszką Miki

Podczas II wojny światowej nastąpiła zmiana nazwy na U.S. Time Company. Nowy zegarek, zwany Timex, zadebiutował w 1950 roku, który reklamowany był w serii reklam przedstawiających zegarek poddawany różnym, drastycznym testom, był zamrażany, zrzucany z zapory Grand Coulee, kilka dni spędził w worku pracującego odkurzacza, ze wszystkich prób wychodził jako zwycięzca, wciąż działał. Dzięki tym i innym działaniom marketingowym, na koniec 1950 roku Tomex był co trzecim zegarkiem kupowanym w USA .

W latach 60-tych XX wieku Timex wprowadził pierwszą kobiecą linię zegarków, „Cavatina”. Dzięki przystępnej cenie i bogatym wzornictwie, pojawiły się pierwsze damskie zegarki zdobione klejnotami„Cavatina” stała się rynkowym sukcesem firmy Timex. W połowie lat 70-tych firma zmieniła nazwę na Timex Corporation i bardzo rozwinęła sieć sprzedaży, co zaowocowało sprzedażą 500 milionów zegarków.

indiglo

elektroluminescencyjne podświetlenie tarczy zegarka

W latach 90-tych Timex utrzymuje pozycję lidera na rynku zegarków, oraz ciągle pracuje nad innowacyjnymi technologiami, co w 1992 roku owocuje wprowadzeniem elektroluminescencyjnego podświetlenia tarczy INDIGLO. Obecnie ponad 75% zegarków Timex jest wyposażonych w ten typ podświetlenia tarczy. INDIGLO jest marką Indiglo Corporation i stanowi wyłączną własność firmy Timex.

W 1994 roku Timex podejmuje współpracę z firmą Microsoft w celu opracowania oprogramowania umożliwiającego współpracę zegarków Timex z komputerem osobistym, są to zegarki serii Ironman Datalink.

Reklamy

13 sierpnia 2010 - Posted by | czasomierze i ich twórcy | , , , , , ,

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: