czasomierze

Nad czas stracony nic bardziej nie boli.

Definiowanie czasu

Gdy mówimy o czasie i jego pomiarze, należałoby podać jakąś racjonalną definicję czasu. Niestety, tak naprawdę nie wiemy co kryje się pod pojęciem czasu.

Czas jest jednym z pojęć filozoficznych, różnie definiowanym przez różnych filozofów.

Czas jest też skalarną wielkością fizyczną określającą kolejność zdarzeń. Wydawać by się mogło że czas jako wielkość fizyczna jest zdefiniowany w sposób jednoznaczny poprzez jedną ogólnie przyjętą definicję. Niestety nie jest tak dobrze.

W Newtonowskiej fizyce klasycznej czas jest samodzielną wielkością niezależną od innych wielkości biegnącą w takim samym rytmie w całym Wszechświecie. Czyli jest tylko jeden, uniwersalny czas, na który nic nie ma wpływu.

W ogólnej teorii względności Einsteina czas podlega wpływowi pola grawitacyjnego. Czas nie płynie już odrębnie, lecz jest związany jako czwarty wymiar w pojęciu czasoprzestrzeni. Zgodnie z podstawowym założeniem ogólnej teorii względności, grawitacja powoduje zakrzywienie czasoprzestrzeni. Zegary umieszczone w silniejszym polu grawitacyjnym chodzą wolniej, dlatego zegar leżący na powierzchni Ziemi chodzi wolniej, niż zegar umieszczony np. na szczycie górskim czy na orbicie ziemi. Tego typu odchylenia dla zwykłego śmiertelnika są zaniedbywalnie małe, jednak przy bardzo dokładnym wyznaczaniu czasu np. w systemie GPS, odchylenia te brane są pod uwagę.

W szczególnej teorii względności Einsteina okazało się że upływ czasu zależny jest od układu odniesienia i od prędkości układu odniesienia, w którym się go mierzy. Jeżeli znajdujemy się na powierzchni Ziemi a obserwujemy statek kosmiczny, poruszający się z prędkością zbliżoną do prędkości światła, stwierdzamy że jego zegar chodzi wolniej od naszego. Czyli czas zależy od obserwatora i różni obserwatorzy, w zależności od układów odniesienia, dokonają różnych pomiarów czasu. Ponownie możemy stwierdzić że w życiu codziennym różnice te są niemierzalne, jednakże w przypadku układów poruszających z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła różnica pomiaru jest już bardzo duża.

Moglibyśmy przyjąć że skoro wszyscy żyjemy w jednym układzie odniesienia, na ziemi, nie poruszamy się z zawrotnymi prędkościami, to kłopot z pomiarem czasu i jego nazewnictwem mamy ‚z głowy’. Ale nawet w takiej sytuacji pojawiają się pojęcia czasów z różnymi przymiotnikami, takimi jak:  lokalny, strefowy, astronomiczny, atomowy, czy letni i zimowy. Te określenia czasu są już łatwiejsze do zdefiniowania i łatwiej je zrozumieć, jednakże tymi czasami zajmę się ‚za jakiś czas’. Tymczasem podam jedną, dość ładnie brzmiącą i zrozumiałą definicję czasu.

Czas jest to nieprzestrzenne continuum, w którym zjawiska następują w nieodwracalnym porządku od przeszłości, poprzez teraźniejszość ku przyszłości.

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.” – Albert Einstein

Reklamy

2 sierpnia 2010 - Posted by | dywagacje na temat czasu i przemijania | , , , ,

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: